Polski Psycholog w Anglii dla Ciebie

by Katarzyna
0 comment

Polski Psycholog w Anglii - skąd się tu wzięłam?

Polskim psychologiem w Anglii zostałam…hmm? Po prostu musiałam nim zostać. Praca z ludźmi to było coś (i jest), co robiłam przez całe swoje zawodowe życie. Przybierało to różne formy:

  • psychoterapia osób dorosłych
  • szkolenia z zakresu umiejętności psychologicznych dla osób bezrobotnych
  • szkolenia dla studentów dotyczące bajkoterapii i umiejętności wychowawczych
  •  szkolenia dla nauczycieli i rad pedagogicznych
  • wiele innych projektów

 Moje życie było intensywne, szybkie, trochę inne niż sobie kiedyś wymarzyłam.  Myśli o emigracji w naszej rodzinie były od dawna. I czasem znikały, a czasem wracały. Przychodziły nam do głowy Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia – w końcu po wielu rozmowach decyzja zapadła. Wyjeżdżamy do Wielkiej Brytanii – to było 6 lat temu. To właśnie wtedy rozpoczął się kolejny etap naszego życia. Ale droga do tego, abym została polskim psychologiem w Anglii dopiero się zaczynała.

Przyjazd do Anglii, bo to było nasze pierwsze miejsce pobytu w Wielkiej Brytanii, piękne i ciepłe południe Anglii, a dokładnie Bournemouth to była decyzja, która bardzo dużo zmieniła w naszym życiu. Jak wszystko,  miała te pozytywne strony, ale również negatywne.

Co robiłam w Anglii zanim zostałam polskim psychologiem?

Miałam to szczęście, że zaaplikowałam o pracę w Anglii, będąc jeszcze w Polsce. I udało się! Otrzymałam ofertę pracy jako support worker dla osób z problemami psychicznymi. Ależ byłam szczęśliwa i pewna, że przyjadę i po prostu rozpocznę pracę. Przyjechałam… i pierwszy szok, oni mówią jakimś innym angielskim! Tak, teraz się z tego śmieję, ale było przerażajaco, bo bardzo mało rozumiałam, a miałam przecież pracować z ludźmi. Drugi szok, że jednak nie mogłam zacząć pracy, bo potrzebowałam brytyjskie zaświadczenie o niekaralności, na które czekało się, aż do 6 tygodni. Pieniądze się rozchodziły bardzo szybko, zaświadczenia nie było. Cóż, pewnie jak wielu rodaków zaczęłam pracę w fabryce, w międzyczasie pracowałam w piekarni, posprzątałam kilka przyczep kampingowych. I tak pomiędzy jedną zmianą a drugą, obserwowałam angielskie życie. Nawet mi wtedy nie przyszło do głowy, że mogłabym być polskim psychologiem w Anglii, wtedy marzeniem było przetrwać. Jak wiadomo wszystko się kiedyś kończy, i  moja praca w fabryce też się skończyła, bo oto otrzymałam moje zaświadczenie, że jestem niekarana i mogłam podjąć pracę. Jako support worker przepracowałam prawie 4 lata. 

"...spotkałam wielu Polaków, którzy potrzebowali pomocy.

Barierą były różnice kulturowe i język"

Myśli o zostaniu polskim psychologiem w Anglii pojawiały się i znikały. W swojej pracy spotykałam wielu Polaków, którzy żyjąc na emigracji doświadczali różnych trudności. Wiedziałam, że potrzebowali pomocy, ale nie wiedzieli gdzie jej szukać. Często barierą był język, albo różnice kulturowe i poczucie niezrozumienia. Odbyłam wiele rozmów z rodakami, w czasie których byłam jak psycholog – widziałam wielką potrzebę i zapotrzebowanie na usługi polskiego psychologa w Anglii. 

Jak zostałam polskim psychologiem w Anglii?

Polski psycholog w Anglii – tak, tym się powinnaś zająć! Przecież to uwielbiasz, lubisz pracę z klientami, jesteś skuteczna, masz wiedzę! Bliscy bardzo mnie zachęcali, do tego, aby wrócić do zawodu. Zajęło mi 2 lata, aby podjąć decyzję. Gdy już zdecydowałam wówczas rozpoczęły się procedury. Zgłosiłam się do British Association for Counselling and Psychotherapy, czyli Brytyjskiego Towarzystwa Psychoterapii i rozpoczęłam proces starania się o uznanie moich kwalifikacji jako psychoterapeuty. Zajęło to kilka miesięcy: tłumaczenie dokumentów, wymiana korespondencji, w końcu egzamin i długie czekanie na wynik. Jak się domyślacie zdałam! Jestem zarejestrowanym członkiem BACP, co potwierdza moje kwalifikacje. W tej chwili jestem w procesie starania się o akredytacje tej organizacji.  Później czekało mnie jeszcze wiele działań, aby rozpocząć moją pracę jako polski psycholog w Anglii. Zrobienie strony internetowej, szukanie supervizora, wykupienie ubezpieczenia, zakładanie firmy.  

"...rejestracja psychoterapeuty w British Association for Counselling and Psychotherapy, jest

potwierdzeniem jego kwalifikacji i wysokiej etyki pracy"

Wszystko się udało, wszystko to zrobiłam i mogłam rozpocząć to co najbardziej lubię, czyli pracę z klientem. Jak się szybko okazało zostałam nie tylko polskim psychologiem w Anglii, ale mam klientów z zasadzie z całej Europy. Pracuję z Polakami z Niemiec, Irlandii, Anglii, Szkocji, Hiszpanii. A wszystko to dzięki temu, że pracuję online. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda psychoterapia online możesz to zrobić tutaj: Psychoterapia online – co to właściwie jest? 

Komu pomoże polski psycholog w Anglii?

Często w życiu bywa tak, że zmiana, a taką niewątpliwie jest emigracja, niesie ze sobą wiele trudnych emocji. Wiele osób próbuje sobie odpowiedzieć na pytania:

  1. Gdzie jest mój dom?
  2. Gdzie czuję się lepiej?
  3. Kim jestem?
  4. Gdzie chcę żyć?
  5. Co tracę, a co zyskuję?

To niełatwe pytania i niełatwe decyzje. Jeśli chcesz przyjrzeć się swoim emocjom i myślom z pomocą osoby, która głęboko rozumie te problemy, bo sama ich doświadczyła to zapraszam cię do kontaktu. 

Zapraszam wszystkie osoby dorosłe, które doświadczają trudności emocjonalnych w swoim życiu. Z racji moich doświadczeń jako polski psycholog w Anglii, głębokiego zrozumienia problemów emocjonalnych, które wiążą się z emigracją, zdecydowaną większość moich klientów stanowią osoby mieszkające z różnych powodów za granicą.  Pracuję tylko z osobami dorosłymi. Oczywiście nie wspieram ludzi, tylko w obszarze trudności dotyczących emigracji. Zapraszam także osoby,  które cierpią z powodu:

  • nerwica i zaburzenia lękowe
  • wsparcie w kontekście zmiany dla ekspatów
  • trudności adaptacyjne przy zmianie miejsca zamieszkania
  • trudności w kontekście zmiany dla emigrantów
  • depresja
  • trudności w relacjach z innymi ludźmi
  • poczucie osamotnienia i braku sensu
  • niskie poczucie własnej wartości
  • interwencja kryzysowa (żałoba, trauma, rozwód, inne sytuacje nagłe i kryzysowe)
  • zaburzenia odżywiania
  • trudności związane z nadmiernym stresem
  • wsparcie psychologiczne
  • psychoedukacja
  • porady wychowawcze i wsparcie dla rodziców 

Co odróżnia polskiego psychologa w Anglii
od tych lokalnych?

Polski psycholog w Anglii jest dostępny dla osób mieszkających nie tylko w Anglii. Jako, że spotkania odbywają  online to nie ma znaczenia gdzie mieszkasz. Możesz mieszkać w Szkocji, Walii, Anglii albo właśnie być w podróży. Dlaczego zatem spotkanie i terapia właśnie ze mną? 

Jestem Polką doskonale znającą warunki życia, kulturę i zasady panujące w Wielkiej Brytanii. 

Jako, że jestem Polką doskonale rozumiem sposób myślenia, kulturę i obyczajowość Polaków.

 Dobrze wiesz, jak trudno czasem odnaleźć się w warunkach różnic kulturowych, jak frustrujące może to być. Wielokrotnie spotykałam się z historiami, że ktoś został źle zrozumiany, odebrany jako niegrzeczny czy niekulturalny. Jest to bardzo frustrujące. 

Jestem też w pełni wykwalifikowanym psychoterapeutą.  Wszystko to, o czym wspomniałam powyżej sprawia, że doskonale rozumiem problemy ekspatów. Więcej –  sama ich doświadczyłam. Dzięki temu możesz liczyć na pełne zrozumienie i profesjonalną pomoc.

Polski psycholog w Anglii, Szkocji, Europie?

Moje doświadczenie mówi mi, że życie na emigracji nie zawsze jest łatwe i szczęśliwe. Czasem to szczęście trzeba sobie wypracować. Gdy myślę o problemach, z którymi borykają się ludzie mieszkający za granicą to najczęściej słyszę o poczuciu obcości, o nie byciu „u siebie”,  o trudnościach w odnalezieniu swojej tożsamości. Często słyszę: „Nie jestem w domu w Wielkiej Brytanii, ale w Polsce też już nie czuję się, jak w domu”. 

Nawet osoby, które nie mają problemów z językiem obcym, zazwyczaj wolą skorzystać z psychoterapii w swoim języku pochodzenia. Czują, że są wtedy zrozumiani w 100%. Tak, jak wspomniałam wcześniej, bardzo ważny jest też aspekt różnic kulturowych i czasem, zupełnie odmiennego rozumienia świata, relacji, pracy, obowiązków, powinności. 

"...nie czuję się, jak w domu, w Wielkiej Brytanii, ale w Polsce, też już nie czuję się jak w domu"

Jeśli czytając ten artykuł, stwierdziłeś/łaś, że opisane powyżej sytuacje, odnoszą się do Twojego życia, to spotkanie ze mną – Polskim Psychologiem w UK – jest właśnie dla Ciebie. Jeśli czujesz, że jestem osobą, z którą chciałbyś porozmawiać, taką której możesz zaufać zapraszam cię do napisania do mnie krótkiego maila: katarzyna.teslenko@gmail.com

Napisz proszę w czym mogę ci pomóc, może po prostu chcesz się umówić na konsultację, a może masz jakieś pytania. Na pewno odpiszę, jeśli nie będę w stanie zaproponować Ci pomocy na pewno zasugeruję co możesz zrobić, aby poczuć się lepiej. Co mam na myśli? Czasem niezbędna jest pomoc psychiatry, a czasem innego terapeuty (ja np. nie pracuję z osobami uzależnionymi od substancji). Zawsze szczerze informuję czy jestem w stanie zaproponować sensowną ofertę wsparcia. Jeśli będzie to możliwe zaproponuję Ci termin spotkania on-line . 

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu pojawią się jakieś pytania, masz ochotę podyskutować, albo skomentować zapraszam do kontaktu mailowego lub na mojego Instagrama

Zapraszam do kontaktu,

Katarzyna Teslenko